سایبان مغازه چیست و از چه چیزهایی ساخته می شود؟

what is a shop canopy، سایبان مغازه

سایبان مغازه یک روکش ثانوی است که به قسمت خارجی دیواره‌های یک ساختمان متصل می‌شود سایبان مغازه معمولاً از کرباس تشکیل شده‌است که با فیبر اکریلیک، رشتهٔ پلی‌استر یا پنبه بافته شده‌است و همچنین می‌تواند از لایه ای از وینیل (vinyl) که بر روی الیاف پلی‌استر قرار گرفته‌است و روی سازه ای سبک از آلومینیوم، آهن، فولاد و احتمالاً چوب و مواد شفاف که برای پوشش سلول‌های خورشیدی در تابستان استفاده می‌شود ولی در زمستان باید اجازه دهد که نور تا حد ممکن از آن عبور کندکشیده می‌شود ساخته شده باشد. این ساختار با خرپا، سازه‌های فضا کار یا با چهارچوب پیکربندی می‌شود سایبان مغازه همچنین با استفاده از زیرسازه‌های آلومینیومی و روکش آلومینیومی ساخته می‌شوند.
این سایه‌بان‌های آلومینیومی وقتی استفاده می‌شوند که از سایه‌بان‌های پارچه ای نمی‌توان استفاده کرد مثلاً در جایی که بار سنگینی از جانب باد یا برف بر سایه‌بان تحمیل می‌شود.

سایبان مغازه را کجا نصب کنیم؟
مکان سایبان مغازه در ساختمان ممکن است بالای پنجره، درب، یا بالای پیاده‌ رو باشد با اضافه کردن ستون، سایبان تبدیل به کانوپی می‌شود که می‌تواند از فضای ساختمان فراتر رود مثلاً در ورودی یک هتل رستوران‌ها معمولاً سایبان مغازه را به قدری پهن انتخاب می‌کنند که قسمت قابل ملاحظه ای از فضای بیرون را بپوشاند تا مشتریان قادر باشند در فضای بیرونی شام بخورند، دور هم جمع شوند یا مهمانی بگیرند.
در ساختمان‌های تجاری، معمولاً اطلاعاتی روی سایبان مغازه نقاشی می‌شود اطلاعاتی از قبیل نام، نوع تجارت، و آدرس و در نتیجه مانند یک بیلبورد عمل می‌کند و همچنین سایه ایجاد می‌کند و از بادهای شدید جلوگیری می‌کند و حفاظی در مقابل باران و برف است. در مناطقی که هوای زمستانی دارند، بیشتر سایبان‌ ها در انتهای تابستان نیازی نیست که پایین آورده شوند، بلکه به همان صورت در کنار ساختمان آن‌ها را جمع می‌کنند و در طول زمستان به همین صورت باقی می‌مانند و برای چنین شرایطی طراحی و ساخته شده‌اند.


انواع مدل های ساخت سایبان مغازه

امروزه سایبان ها در دو نوع دستی و برقی موجود بوده که نوع برقی آن بسیار پرطرفدار می باشد که هر کدام از این دو نوع سایبان دارای ویژگی های خاص خود هستند.

سایبان مغازه برقی

سایبان های برقی این قابلیت را دارند که با استفاده از ریموت و بدون دخالت دست باز و بسته شوند. این سایبان ها فاقد بازوهای افقی بوده و زیبایی بیشتری نیز دارند. این سایبان ها به دلیل باز و بسته شدن اتوماتیک و همچنین مدرن بودن بسیار مورد توجه مغازه داران قرار گرفته است.
این سایبان ها این امکان را به مصرف کننده می دهد که بر روی آن لوگو و یا اسم مغازه خود را چاپ نمایند که این ویژگی باعث معرفی و شناخته شدن مغازه شما می شود.
این سایبان ها به زیبایی هر چه بیشتر مغازه کمک کرده و با توجه به تنوعی که در طرح و رنگ دارد می توانند با انواع دکوراسیون ها هماهنگی پیدا کنند.

سایبان مغازه دستی

سایبان های دستی دارای یک میله بوده که با استفاده از آن سایبان ها باز و بسته می شود. این کار کمی دشوار بوده و به همین دلیل افراد ترجیح می دهند که از سایبان های برقی برای مغازه های خود استفاده کنند.

تبلیغات بر روی سایبان مغازه

سایبان های مغازه علاوه بر محافظت از مغازه در برابر هر گونه تغییرات جوی، این قابلیت را دارد که بر روی آن انواع لوگو و یا نوشته چاپ شود. این کار یک روش بسیار تاثیرگذار برای تبلیغات و گسترش کسب وکار شما می باشد و با استفاده از آن می توانید شماره تماس، نوع برند و ... را بر روی آن چاپ کنید.

انواع سایبان مغازه

سایبان های مغازه به دو دسته برقی و دستی تقسیم شده و دارای انواع مختلفی هستند که عبارت است از:

سایبان پارکینگ

با قرار گرفتن طولانی مدت خودرو زیر نور آفتاب کم کم رنگ آن تغییر پیدا کرده و اجزای آن دچار پوسیدگی می شود. برای جلوگیری از این مشکل می توان از سایبان های پارکینگ استفاده کرد. این سایبان ها به راحتی جمع می شوند و عمری طولانی نیز دارند.

سایبان چتری

سایبان های چتری برای مغازه هایی همچون کافی شاپ ها، رستوران ها و یا به طور کلی می توان گفت که برای فروشگاه های مواد غذایی استفاده می شود که با نصب این سایبان ها در فضای بیرونی مغازه این امکان را به مشتریان می دهد که در فضایی آزاد غذا ونوشیدنی خود را میل کنند.

سایبان کالسکه ای

سایبان های کالسکه ای نوع دیگری از سایبان های مغازه بوده که زیبایی خاص و منحصر به فردی داشته و از ورود آلودگی و نور آفتاب به داخل مغازه جلوگیری می کند.

ویژگی سایبان مغازه

شکل و نوع پوشش

شکل و نوع سایبان ها از جمله عوامل تعیین کننده سایبان ها می باشد. سایبان ها برای جلوگیری از نور خورشید و افزایش انعطاف پذیری، از نوع شیب دار ساخته می شوند.
جنس و کیفیت سایبان های مغازه از اصلی ترین عامل در تعیین نوع سایبان می باشد. معمولا سعی شده که در تولید سایبان ها از بهترین جنس پارچه و اسکلت استفاده شود. بنابراین جنس سایبان ها در قیمت و میزان فروش آن تاثیرگذار می باشد.

ویژگی یک سایبان مغازه خوب

از مهم ترین دلیل انتخاب یک سایبان خوب میزان پوشش دهی آن می باشد. معمولا اغلب مغازه ها و فروشگاه ها تعدادی از وسایل و اجناس خود را در جلوی مغازه خود می گذارند و به همین دلیل به دنبال سایبانی هستند که بتوانند به صورت کامل اجناس را پوشش دهد. به همین دلیل سایبان هایی که پوشش دهی بهتری داشته باشند، از فروش بیشتری در بازار برخوردار هستند.

اجزای سایبان مغازه

بازوهای مستحکم

بازوها از اصلی ترین بخش سایبان های مغازه می باشد. این بازوها در ابعاد مختلف موجود بوده و با توجه به نیاز مشتری تولید می شود. این بازوها مقاومت بالایی داشته و در برابر هر گونه تغییرات آب و هوایی و باد و طوفان مقاوم می باشند.

مفاصل فلزی

مفاصل های سایبان ها اکثرا از جنس فولاد هستند تا دوام بیشتری داشته باشند. سایبان هایی که مفاصل پلاستیکی دارند نمی توانند دوام بالایی داشته باشند.

یراق آلات سایبان

بازوها توسط یک مفصل و یراق آلات محکم به تیر جلو متصل هستند. این یراق آلات از استحکام بالایی برخوردار بوده و رنگ و مدلی زیبا دارند.

پیچ تنظیم شیب

اغلب سایبان ها دارای شیب هستند تا آب باران بر روی آن ها نمانده و راحت تر بتوانند از ورود نور خورشید به داخل خانه جلوگیری کنند. این شیب از ۰ تا ۴۵ درجه قابل تنظیم می باشد.

دورپیچ اضافه سایبان

برای استحکام و زیبایی سایبان ها، به دور محور اصلی سایبان ها یک لایه پارچه اضافی پیچانده می شود. این لایه باعث می شود که سایبان ها زیبایی بیشتری داشته باشند.

مزایای سایبان مغازه

سایبان های مغازه از ورود نور آفتاب به داخل مغازه جلوگیری می کند.
این سایبان ها مانع از ورود برف و باران به داخل مغازه می شوند.
با استفاده از سایبان های مغازه می توان مغازه و نوع فعالیت خود را تبلیغ کرد.
سایبان ها باعث زیباتری شدن مغازه می شوند.
این سایبان ها دید مغازه را محدود نکرده و مانع از ورود نور به داخل مغازه نخواهند شد.
همچنین این سایبان ها از ورود آلودگی ها و گرد و غبار به داخل مغازه جلوگیری می کند.

نصب سایبان مغازه

سایبان ها را در بالای پنجره، بالای پیاده رو و یا بالای درب نصب می کنند. برای نصب سایبان ها نیاز به ابزارهای مخصوصی از جمله تراز، دستگاه جوش، دریل، فنر سیم کش و ... می باشد. بهتر است برای نصب سایبان مغازه خود از یک متخصص کمک گرفته تا با نصب صحیح و اصولی عمری بالا و ماندگاری زیادی داشته باشد.